Denne artikel er en del af vores arkiv, hvilket betyder at artiklen ikke længere opdateres. Du er dog mere end velkommen til at læse den alligevel

Espergærde Strand!

Skal Helsingør Byråd have lov til og sætte sit fodaftryk på Espergærde Strand?

Helsingør Byråd vil sætte nogle alvorlige fodaftryk og spolere en af Øresundskystens smukkeste naturområder. Forslaget til ny kommuneplan vil tillade, at der kan bygges 2 store huse til den private sejlklub - direkte på stranden ved Espergærde havn.

To huse på sammenlagt 408 m2 i to etager, samt terrasser på 150 m2. Det betyder, at du som bruger af stranden vil miste mindst 300 m2 af den bedste del af den fine sandstrand, netop den strand hvor Espergærdes borgere bader, mødes og oplever den skønneste natur.
Husene vil ifølge tegningerne blive 8.5 meter høje og vil kaste sin skygge over den uspolerede strand.

Det massive byggeri ville være et fremmedelement i hele kystlandskabet omkring Espergærde havn - en af de absolut sidste gamle havnemiljøer der er tilbage.
Hvorfor skal de mange strandgæster få indskrænket det fælles strandareal til et byggeri for de få? Hvorfor vil man spolere det skønne strand- og havnemiljø, som vi alle har glæde af?

Sejlklubben har allerede et stort, godt hus tæt på havnen, som med kommunal hjælp let kunne blive restaureret og bedre indrettet efter alles behov. Ved en renovering ville det bevaringsværdige hus i Jugendstil, udover at være klubhus for sejlerne, også kunne danne ramme for en lang række andre søsportsaktiviteter med tilknytning til Espergærde havn.

Hjælp os med at protestere - i tide - før kommunevalget i november og før sagen kommer op til behandling i Byrådet. De gældende rammebestemmelser for Espergærde havn skal fastholdes og overføres til den nye kommuneplan, så et dominerende byggeri ikke kommer til at true miljøet omkring Espergærde havn. 

Baggrundsmateriale - Tryk her

Underskrevet af:
(Udover nedenstående findes der 5 lister med tilsammen 110 underskrifter).

  1. Mogens Aarsleff Hansen, fmd. Borger- og grundejerforeningen
  2. Nils Andersen, fmd. FtSF, Sprydstagsforeningen
  3. Lars F. Andersen, morgenbader
  4. Preben Poulsen fmd. Historisk Forening
  5. Jan Arnt, bestyrelsesmedlem Borger- og grundejerforeningen
  6. Peer Bruun, arkitekt
  7. Bent Christensen, fmd. Espergærde Smakkelaug
  8. Kjeld Damgaard, Historisk Forening og Borger- og grundejerforeningen
  9. Piet van Deurs
  10. Carsten Elwers, bådejer Espergærde Havn
  11. Per Gotfredsen, medlem af Espergærde Sejlklub og bestyrelsen By & Land
  12. Carl Gyllenhoff, medlem Espergærde Sejlklub og Smakkelaug
  13. Søren Larsen, medlem af Espergærde Sejlklub
  14. Stig Lund, næstfmd. Borger- og grundejerforeningen
  15. Knud Jerichau Nielsen, med til at grundlægge Espergærde Sejlklub
  16. Peter Peitersen, bestyrelsesmedlem Borger- og grundejerforeningen
  17. Henrik Rathsach, medlem af Borger- og grundejerforeningen
  18. Niels Thougaard, medlem Danmarks Naturfredningsforening 
  19. Henrik Olsen, Anlæggets alle 5, 3060 Espergærde
  20. Mikkel Thulin Sølling, Stubvænget 7, 3060 Espergærde
  21. Annette Muus, Strandvejen 165, 3060 Espergærde
  22. Henrik Rathsach, Strandvangsvej 5, 3060 Espergærde
  23. Mads P Vej-Hansen, Fredensvej 71, 3060 Espergærde
  24. Ole Praud, Mørdrupvej 82C, 3060 Espergærde
  25. Olav Thye, Mørdrupvej 87, 3060 Espergærde
  26. Lisbeth Thye, Mørdrupvej 87, 3060 Espergærde
  27. Hans Peter Messerschmidt Andersen, Lindevej 3a, 3060 Espergærde
  28. Nille Laier Hansen, Østerbrogade 141, 3.tv. 2100 København Ø
  29. Susanne Lilleballe Larsson Bech, Kelleris Høj 39, 3060 Espergærde
  30. Søren Schnoor, Kastanie Alle 2, 3060 Espergærde
  31. Jacob Ehrbahn, Ritavej 8.C, 3060  Espergærde
  32. Mikael Skjøtt Andersen, Fuglevangsvej 15, 3060 Espergærde
  33. Henriette Hauge, Classensgade 36, 5 th, 2100 København Ø
  34. Katrine Hauge, Stokholmsvej 81, 3060 Espergærde
  35. Elisabeth Voss, Olgasvej 10, 3060 Espergærde
  36. Charlotte Jensen, Tinevej 9, 3060  Espergærde
  37. Jokum Voss, Olgasvej 10, 3060
  38. Bo Vaaben, Hvedemarken 14, Espergærde
  39. Claus Mikkelsen, Jernbane alle 31, 3060 Espergærde
  40. Charlotte Fruensgaard, Dortevej 23, 3060 Espergærde
  41. Jette Valentin Winberg, Mindevej 12, 3060 Espergærde
  42. Erik Anker, Kelleris Høj 33, 3060 Espergærde
  43. Pernille Hauge, Ewaldsvej 14, 3060 Espergærde
  44. Ditte Arnt, Anlæggets Alle 5, 3060 Espergærde
  45. Simone Arnt, Anlæggets Alle 5, 3060 Espergærde
  46. William Arnt, Anlæggets Alle 5, 3060 Espergærde
  47. August Arnt, Anlæggets Alle 5, 3060 Espergærde
  48. Margrethe Praud, Mørdrupvej 82C, 3060 Espergærde
  49. Magnus Broundal, Egevej 3, 3060 Espergærde
  50. Anette Holmgren, Mørdrupvej 89, 3060 Espergærde
  51. Allan Holmgren, Mørdrupvej 89, 3060 Espergærde
  52. Anna Sofie Bahnson Witzgall, Granvej 20, 3060 Espergærde
  53. Svend-Ove A. Pedersen, Grydemosevej 45, 3060 Espergærde
  54. Bente Jagd Bendixen, Ingevej 10, 3060 Espergærde
  55. Peter Vad, Rugmarken 71 st.th, 3060 Espergærde
  56. Eva Maria Berggrein,Ritavej 16 , 3060 Espergærde
  57. Camilla Mikkelsen, Jernbane Alle 31, 3060 Espergærde
  58. Henrik Gaarde Olesen, Kofod Anchersvej 15 c, 3060 Espergærde
  59. Tilde Nielsen,  
  60. Pia Arnt, Stokholmsvej 23, 3060 Espergærde
  61. Karen Bonde Pedersen, Grydemosevej 45, 3060 Espergærde
  62. Helle Bertelsen, Søndermarken 34 1.tv, 3060 Espergærde
  63. Cathrine Brix Froberg, Ranunkelvej 1, 3060 Espergærde
  64. Steffen Arnt, Hovgårdsparken 80, 3060 Espergærde
  65. Jens A. Seitzberg, Roret 195, 3070 Snekkersten
  66. Lis Jønsson, Hyrdevej 19, 3060 Espergærde
  67. Kirsten Østergaard Jensen, Hovgårdsparken 19, 1.tv, 3060 Espergærde
  68. Stine Juul, Jernbane alle 51, 3060 Espergærde
  69. Lisa Juul, Jernbane alle 51, 3060 Espergærde
  70. August Juul, Jernbane alle 51, 3060 Espergærde
  71. Ole Sølling, Jernbane alle 32, 3060 Espergærde
  72. Jesper Praud, Mørdrupvej 82C, 3060 Espergærde
  73. Mette Nelander, Æblehaven 5, 3000 Helsingør
  74. Thomas Nelander, Æblehaven 5, Helsingør
  75. Chresten Juul, Jernbane alle 51, 3060 Espergærde
  76. Judith Stenfeldt-Jürgensen, Stockholmsvej 20b, 3060 Espergærde
  77. Lene Dahlgaard, Kløvermarken 15 1th, 3060 Espergærde
  78. Mikkel Dahlgaard, Kløvermarken 151th, 3060 Espergærde
  79. Marie Maar, Mørdrupvej 36, 3060 Espergærde
  80. Carsten Elwers, Fuglevangsvej 7, 3060 Espergærde
  81. Pia Elwers, Fuglevangsvej 7, 3060 Espergærde
  82. Birgitte Muus, Margot Nyholms vej 12, 3200 Gilleleje
  83. Jens Valbek, 3000 Helsingør
  84. Frank Lassen, København
  85. Lisbeth Eliasen, 3000 Helsingør
  86. Willy Dalsgaard, Tibberup Alle 12, 3060 Espergærde
  87. Margit Dalsgaard, Tibberup Alle 12, 3060 Espergærde
  88. Andreas Hansen, Margot Nyholms vej 12, 3200 Gilleleje
  89. Henrik Lieberkind, Mørdrupvej 41A, 3060 Espergærde
  90. Kirsten Lieberkind, Mørdrupvej 41A, 3060 Espergærde
  91. Jesper Millnes, Mørdrupvej 41 A, 3060 Espergærde
  92. Alice Pickel, Strandvejen 163, 3060 Espergærde
  93. Flemming Pickel, Strandvejen 163, 3060 Espergærde
  94. Heidi A. Glass, Grydemosevej 217B 1.th., 3060 Espergærde
  95. Per Bannow, Sydkrogen 6, 3490 Kvistgård
  96. Karin K. Bannow, Sydkrogen 6, 3490 Kvistgård
  97. Johnny Mouritzen, Rugmarken 21, 1.tv, 3060 Espergærde
  98. Carsten Foghsgaard, Mørdrupvej 25B, 3060 Espergærde
  99. Lotte Garbers, Mørdrupvej 25b, 3060 Espergærde
  100. Dorrit Pedersen, Toftevej 6,3060 Espergærde
  101. Jan T. Ibenhard, Tofrevej 6, 3060 Espergærde
  102. Susanne Vang, Gefionsbakken 5B, 3060 Espergærde
  103. Henrik Vang, Gefionsbakken 5B, 4sal, 3060 Espergærde
  104. Alexander Vest, Tibberuphøj 4, 3060 Espergærde
  105. Nathasja Vest, Tibberuphøj 4, 3060 Espergærde
  106. Charlotte Vest, Tibberuphøj 4, 3060 Espergærde
  107. Søren Vest, Tibberuphøj 4, 3060 Espergærde
  108. Kjeld Fruensgaard, Gylfesvej 21B, 3060 Espergærde
  109. Jan Bahnson, Gylfesvej 21c, 3060 Espergærde
  110. Kirsten Bahnson, Gylfesvej 21c, 3060 Espergærde
  111. Celine Anna Elwers, Fuglevangsvej 7, 3060 Espergærde
  112. Louise Schrøder, Gylfesvej 26, 3060 Espergærde
  113. Pernille Løvengreen, Jernbane alle 17a, 3060 Espergærde
  114. Frank Islin, Mindevej 3, 3060 Espergærde
  115. Eva Seier Islin, MindeVej 3, 3060  Espergærde
  116. Rasmus Fisnen, Kildemosevej 20 b, 3060 Espergærde
  117. Louise A Jappe, Bakkegårdsvej 43, 3060 Espergærde
  118. Jan Sommer Frederiksen, Bakkegårdsvej 43, 3060 Espergærde
  119. Kenneth W. Boots, Grydemosevej 41, 3060 Espergærde
  120. Ellen Haste Andersen, Vildrosevej 16, 3060 Espergærde
  121. Hans Jørgen Andersen, Vildrosevej 16, 3060 Espergærde
  122. Jan Damgaard Nielsen, Gammel Skovvej 3A, 3060  Espergærde
  123. Mette Gudnitz,  Gammel Skovvej 3A, 3060  Espergærde
  124. Tina Schmidt, Ny Strandvej 20, 3060 Espergærde
  125. Sven Raagaard, Anlæggets Alle 2, 3060 Espergærde
  126. Linda Strøm Lundum, Ny Strandvej 18, 3060 Espergærde
  127. Jes Lundum, Ny Strandvej 18, 3060 Espergærde
  128. Sara Dagmar Strøm Lundum, Ny Strandvej 18, 3060 Espergærde
  129. John Calberg, Stokholmsvej 52, 3060 Espergærde
  130. Charlotte Calberg, Stokholmsvej 52, 3060 Espergærde
  131. Iben Wurbs, Olgasvej 8, 3060 Espergærde
  132. Stine Ehlern Andersen, Jernbane Alle  28A, 3060 Espergærde
  133. Malene Therese Kabell, Lindevej 28, 3060 Espergærde
  134. Alexander Kabell, Lindevej 28, 3060 Espergærde
  135. Jette Stade, Jernbane alle 48,  3060 Espergærde
  136. Mikael Stade, Jernbane alle 48,  3060 Espergærde
  137. Pernille Hjarnaa, Krogen 9, 3060 Espergærde
  138. Anders Jensen, Kildemosevej 3 B, 3060 Espergærde
  139. Hanne Bjerre, Kofoed Anchersvej 1C, 3060 Espergærde
  140. Lisbeth Willadsen, Gylfesvej 19 D, 3060
  141. Jens Just, Olgasvej 6, 3060 Espergærde
  142. Lone Just, Olgasvej 6, 3060 Espergærde
  143. Dorthe Lorentsen, Gl. strandvej 424, 3060 Espergærde
  144. Ken Frydendal, Gl strandvej 424, 3060 Espergærde
  145. Nils Erik Frydendal, Gl. Strandvej 424, 3060 Espergærde
  146. Ellen Marie Frydendal Gl. Strandvej 424 3060 Espergærde
  147. Christian Arnt Jønbech, Jernbane Alle 36A, 3060 Espergærde
  148. Mikkel Willadsen, Gylfesvej 19 D, 3060 Espergærde
  149. Michael Lagoni, 3060 Espergærde
  150. Sophie Lagoni, 3060 Espergærde
  151. Niels Raaschou , Ved Stationen 1B,  3060 Espergærde 
  152. Pia Raaschou, Nørrevej 66, 3070
  153. Jakob Henk, Jernbane Allé 10, 3060 Espergærde
  154. Søren Andersen, Jernbane Alle 28A, 3060 Espergærde
  155. Mette Lene Ankjær, Mørdrupvej 81 b, 3060 Espergærde
  156. Catherine Sonasson Nystrup-Larsen, Lysskovvej 8, 3060 Espergærde
  157. Simone Sonasson Nystrup-Larsen, Lysskovvej 8, 3060 Espergærde
  158. Celine Sonasson Nystrup-Larsen, Lysskovvej 8, 3060 Espergærde
  159. May-Britt Sonasson Nystrup-Larsen, Lysskovvej 8, 3060 Espergærde
  160. Kristian Sonasson Nystrup-Larsen, Lysskovvej 8, 3060 Espergærde
  161. Frederik Sonasson Nystrup-Larsen, Lysskovvej 8, 3060 Espergærde 
  162. Kirsten Borchers, Mørdrupvej 26, 3060 Espergærde
  163. Heini Hansen, Stokholmsvej 36, 3060 Espergærde
  164. Christina Bergstrøm Zlotnik, 3060 Espergærde
  165. Ariel Zlotnik, 3060 Espergærde
  166. Carolina Bergstrøm Zlotnik, 3060 Espergærde
  167. Sophia Bergstrøm Zlotnik, 3060 Espergærde
  168. Dorthe Aarestrup, Stokholmsvej 36, 3060 Espergærde
  169. Søren Raagaard, Lindevej 7, 3060 Espergærde
  170. Heini Frederiksen, Mørdrupvej 34, 3060 Espergærde
  171. Henrik Holch, Mosehusvej 1, 3060 Espergærde
  172. Jeff Rasmussen, Strandvejen 188 a, 3070 Snekkersten
  173. Tina Williamson, Strandvejen 188 a, 3070 Snekkersten
  174. Joahn Peter Glover Rasmussen, Strandvejen 188 a, 3070 Snekkersten
  175. Cecilie Glover Rasmussen, Strandvejen 188 a, 3070 Snekkersten
  176. Jenni Teilmann, Blomstermarken 17A, 3060 Espergærde
  177. Peter M. Frederiksen, Blomstermarken 17A, 3060 Espergærde
  178. Kim Beer Hansen, Kornmarken 22, 2.tv., 3060 Espergærde
  179. Jette Henk, Cedervej 14, 3650 Ølstykker
  180. Jens Agerskov, Marievej 18, 3060 Espergærde
  181. Jonathan Henk, Jernbane Allé 10, 3060 Espergærde
  182. Erika Henk, Jernbane Allé 10, 3060 Espergærde
  183. Lena Henk, Jernbane Allé 10, 3060 Espergærde
  184. Kitt Montell, Egevej 9, 3060 Espergærde
  185. Rikke Steen Rasmussen, Tikøbvej 12A, 3060 Espergærde
  186. Lars Steen Rasmussen, Tikøbvej 12A, 3060 Espergærde
  187. Andrea Steen Rasmussen, Tikøbvej 12A, 3060 Espergærde
  188. Emil Steen Rasmussen, Tikøbvej 12A, 3060 Espergærde
  189. Anja Holm Agerskov, Marievej 18, 3060 Espergærde
  190. Kim Malmstrøm, Mellemvangsvej 19, 3060 Espergærde
  191. Jes Lundum, Ny strandvej 18, 3060 Espergærde
  192. Birgit Luckmann, Bakkegaardsvej 5b, 3060 Espergærde
  193. Kim Bengtsen, Bakkegårdsvej 5b, 3060 Espergærde
  194. Henrik Schmidt, Ny Strandvej 20, 3060 Espergærde
  195. Frida Schmidt, Ny Strandvej 20, 3060 Espergærde
  196. Emil Schmidt, Ny Strandvej 20, 3060 Espergærde
  197. Rasmus Schmidt, Ny Strandvej 20, 3060 Espergærde
  198. Dorte Nordal, Staget 38, 3070 Snekkersten
  199. Susanne Stengade, Skrænten 6, 3060 Espergærde
  200. Søren Andersen, Jernbane Alle 28A, 3060 Espergærde
  201. Merethe Bloch Stein, Berberisvej 11, 3060 Espergærde
  202. Jakob Rubin, Kastanie Allé 7, 3060 Espergærde
  203. Claudia Rubin, Kastanie Allé 7, 3060 Espergærde
  204. Gertrud Bjørnvig, Mørdrupvænget 14, 3060 Espergærde
  205. U og B Lauritsen, 3060 Espergærde
  206. Susanne Markersen, Lisevej 7, 3060 Espergærde
  207. Lars Steen Rasmussen, Tikøbvej 12A, 3060 Espergærde
  208. Eva Pichard, Dortevej 21, 3060 Espergærde
  209. Morten Hansen-Nord, Dortevej 21, 3060 Espergærde
  210. Per-Henrik Schultz-Jensen, Tibbevangen 6, 3060 Espergærde
  211. Annemarie Schultz-Jensen, Tibbevangen 6, 33060  Espergærde
  212. Kim Svane, Egevangsvej 4, 3060 Espergærde
  213. Laila Halden, Egevangsvej 4, 3060 Espergærde
  214. Thomas Berggrein, Stokholmsvej 13, 3060 Espergærde
  215. Anne Berggrein, Stokholmsvej 13, 3060 Espergærde
  216. Rikke Elmenhoff, Rugmarken 49, 2tv, 3060 Espergærde
  217. Johnny Elmenhoff, Rugmarken 49, 2tv, 3060 Espergærde
  218. Jakob Friis, 3070 Snekkersten
  219. Lotte Baagø Friis, 3070 Snekkersten
  220. Karoline friis Paulick, 3070 Snekkersten
  221. Mille Friis, 3070 Snekkersten
  222. Mikkel Friis, 3070 Snekkersten
  223. Johan Skånstrøm, 3070 Snekkersten
  224. Tomas Gøransson, Berberisvej 2, 3060 Espergærde
  225. Peter Løwenstein, Gl. Tibberupvej 15, 3060 Espergærde
  226. Linda Carstensen, Gl. Tibberupvej 15, 3060 Espergærde
  227. Joan Malmstrøm, Mørdrupvej 69 1mf, 3060 Espergærde
  228. Jens Andersen, Gl. Strandvej 211, 3060 Espergærde
  229. Pia Thim Jensen, Rørtangvej 1, 3070 Snekkersten
  230. Thomas Jensen, Rørtangvej 1, 3070 Snekkersten
  231. Jette Kargaard, Aurikelvej 22, 3060 Espergærde
  232. Poul Ørnø, Aurikelvej 22, 3060 Espergærde
  233. Sophia Amani Christiansen. Kofod Anchersvej 55B, 3060 Espergærde.
  234. Mette Freundt, Skrænten 4, 3060 Espergærde
  235. Mette Porsmose, Mosehusvej 1, 3060 Espergærde
  236. Lea Eriksen, Strandgårdsvej 35, 3050 Humlebæk
  237. Erik Juul, Vogtervej 2B, 3060 Espergærde 
  238. Jytte Bjerre Bast, Strandvejen 169 A, 3060 Espergærde
  239. Michael Bast,Strandvejen 169 A, 3060 Espergærde
  240. Gitte S. Jensen, Oluf Høst Vænget 2c, 3000 Helsingør
  241. Jette Bast, 3060 Espergærde
  242. Lene Lang Hansen, Ny Strandvej 15, 3060 Espergærde
  243. Vibeke Rosenfeldt Thomsen, Agatvej 5, 3060 Espergærde
  244. Dorte Thorsted, Strandvejen 306, 3060
  245. Per Nyrup Jørgensen, Rugmarken 73, 2.tv., 3060  Espergærde
  246. Louise Rue Moos, Ved Stationen 9, 3060 Espergærde
  247. Benthe Lundbergh  H.C.Brydesens Alle 5 3060 Espergærde
  248. Kjeld Lundbergh  H.C.Brydesens Alle 5 3060 Espergærde
  249. Mette P. Grønlund, Strandvejen 358A, 3060 Espergærde
  250. Lone Valentin, Strandbakken 8, 3060 Espergærde
  251. Hanne Forup, Svinget 22, 1.tv, 3060 Espergærde
  252. Elin von Linstow, Koglevej 8A, 3060 Espergærde
  253. Poul von Linstow, Koglevej 8A, 3060 Espergærde
  254. Peder Bay-Jensen, Bakken 8, 3060 Espergærde
  255. Kirsten Poulsen, Hovgårdsvej 7, 3060 Espergærde
  256. Dirch Poulsen, Hovgårdsvej 7, 3060 Espergærde
  257. Rikke Rasmussen , Kastanie Alle 6 , 3060 Espergærde
  258. Jeff Rasmussen , Kastanie Alle 6 , 3060 Espergærde
  259. Nikolai Steenstrup - Stokholmsvej 16 3060 Espergærde
  260. Helge Lomholt, Bakkegårdsvej 10, 3060  Espergærde.
  261. Rikke Khirkhoff, Skovparken 11,  2.tv.,3060 Espergærde
  262. Frank Rosenfeldt Thomsen, Agatvej 5, 3060 Espergærde
  263. Charlotte Frederiksen, Mørdrupvej 34, 3060 Espergærde
  264. Heini Frederiksen, Mørdrupvej 34, 3060 Espergærde
  265. Olivia Frederiksen, Mørdrupvej 34, 3060 Espergærde
  266. Fiona Frederiksen, Mørdrupvej 34, 3060 Espergærde
  267. Erik Pedersen, (Formand for Jazzklub Egegaarden), Bodilvej 7, 3060 Espergærde
  268. Ingelise og Erik Bang-Jensen, 3060 Espergærde
  269. Anne Bornung  Kildemosevej 7  3060 Espergærde
  270. Haagen Jørgensen, Ny Strandvej 85, 3060 Espergærde
  271. Alice Jørgensen, Ny Strandvej 85, 3060 Espergærde
  272. Lis Bjerre, Strandvejen 143B, 3060  Espergærde
  273. Norma Zon, Gartnervej 5, 3060 Espergærde
  274. Bendt Alster, Gartnervej 5, 3090 Espergærde
  275. Heidrun Christensen, Aurikelvej 13, 3060 Espergærde
  276. Svend Palle Christensen, Aurikelvej 13, 3060 Espergærde
  277. Christina Lee Gregersen, Grydemosevej 73, 3060 Espergærde
  278. Axel Rex, Grydemosevej 73, 3060 Espergærde.
  279. Pernille Gammelmark, Egevangsvej 1A, 3060 Espergærde
  280. Jeanne Houen, Hyrdevej 17, 3060 Espergærde
  281. Alexander Houen, Hyrdevej 17, 3060 Espergærde
  282. Bent Kristensen, (fmd i Espergærde Smakkelaug), 3060 Espergærde
  283. Henrik Gaarde Olesen, Kofod Anchersvej 15C, 3060 Espergærde
  284. Jette Olesen, Kofod Anchersvej 15 C, 3060 Espergærde
  285. Thomas Gaarde Olesen, Jens Otto Kragsgade 7, 4.-3, 2300 København S
  286. Cathrine Gaarde Olesen, Thad Jonesvej 8, 1, 2300 København S
  287. Lars Mortensen, Bakkegårdsvej 9, 3060 Espergærde
  288. Ingrid Sejr, Gylfesvej 21A, 3060 Espergærde
  289. Jørgen Sejr, Gylfesvej 21 A, 3060 Espergærde
  290. Jesper Froberg, Ranunkelvej 1, 3060 EspergærdeInger
  291. Lise Jacobi, Baunebjergvej 430, 3050 Humlebæk
  292. Sofie Maar, Mørdrupvej 26B, 3060 Espergærde
  293. Renate Müller, Sandvejen 22, 3060 Espergærde
  294. Per Lavmand Müller, Sandvejen 22, 3060 Espergærde
  295. David Lavmand Müller, Sandvejen 22, 3060 Espergærde
  296. Preben Poulsen, Dyremosevej 6, 3060 Espergærde
  297. Vibeke Poulsen, Dyremosevej 6, 3060 Espergærde
  298. Paul Anthony Sørensen, Strandvænget 1, 3060 Espergærde
  299. Stefan Ising,H. C. Brydesens Allé 3, 3060 Espergærde
  300. Tina Ising, H. C. Brydesens Allé 3, 3060 Espergærde
  301. Selma Ising, H. C. Brydesens Allé 3, 3060 Espergærde
  302. Asta Ising, H. C. Brydesens Allé 3, 3060 Espergærde
  303. Fredrik Olsson, Egevangsvej 1A, 3060 Espergærde
  304. Jens Henriksen, Volmersvej 9. Gurre, 3000 Helsingør
  305. Jette Henriksen, Volmersvej 9. Gurre, 3000 Helsingør
  306. Winnie Henriksen, Strandvangsvej 2 C, 3060 Espergærde
  307. Jørgen Henriksen, Strandvangsvej 2 C, 3060 Espergærde
  308. Marianne Nielsen, Kofod Anchersvej 85, 3060  Espergærde
  309. Anne jæpelt, Strandvejen 368, 3060 Espergærde
  310. Jørgen Sauer, Kongevejen 77, 3000 Helsingør
  311. Pia Sauer, Kongevejen 77, 3000 Helsingør
  312. Søren Schmidt, ( Espergærde Smakkelaug ), Kroengen 16, 3230 Esrum
  313. Peter A. Olsen, Strandvejen 368, 3060 Espergærde 

Ovenstående afstemning kørte i 1 uge og 2 dage, hvorefter B&G standsede afstemningen, da de politiske partier meddelte at de ikke længere kunne støtte planen om et klubhus på stranden.  

Udover ovennævnte stemmer kan oplyses, at der ved et møde i Historisk Forening på en aften blev samlet yderligere 110 stemmer.

Som et eksperiment blev afstemningen om klubhus på stranden også lagt ud på en facebook side. Inden for en uge havde 154 personer alle med bopæl i kommunen stemt nej til klubhus på stranden.

Vil du have indflydelse?

Hvis du også gerne vil være med til at skabe en bedre by i fremtiden, så er det aldrig for sent at melde sig ind i byforeningen!
BLIV MEDLEM